Planując remont, łatwo rozbudzić w sobie chęć samodzielnego projektowania mieszkania. Jednak gdy przychodzi do odwzorowania obejrzanej wcześniej realizacji, można zauważyć, że cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, w jakim stylu urządzone zostaną pomieszczenia i które dodatki będą do siebie pasować, ale także układ okien, drzwi oraz wszystkie wystające elementy, takie jak grzejniki czy ceramika w łazience. Jeśli nie polegasz na pomocy architekta, będziesz musiał wszystko wymierzyć i dopasować samodzielnie.
Twoja wymarzona przestrzeń powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalna. Samodzielne projektowanie mieszkań wymaga połączenia tych dwóch aspektów, co może sprawiać trudność, głównie ze względu na wiele kluczowych detali, o których trzeba pamiętać na etapie przygotowań.
Aby mieć pewność, że istotne kwestie zostaną dobrze wykonane, warto zwrócić się po pomoc do architekta wnętrz. Zadba on o to, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały, ale równocześnie by instalacja elektryczna i hydrauliczna zostały dobrze wykonane oraz by pokoje miały odpowiednie oświetlenie.
Mimo że dobór dodatków, materiałów i kolorów to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy zastanawiasz się, jak samemu zaprojektować mieszkanie, należy zacząć jednak od czegoś bardziej przyziemnego i o wiele ważniejszego. Trzeba dokładnie zmierzyć wszystkie pomieszczenia oraz je rozrysować. Zwraca się przy tym uwagę na elementy takie jak grzejniki, wystające rury, instalację elektryczną, drzwi oraz okna. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, możesz zdać się na naszą pomoc!
Dobrze też będzie zastanowić się, w jakim stylu będziesz samodzielnie projektować mieszkanie. Na pewno wiesz, jakie aranżacje najbardziej Ci się podobają. Jednak bez względu na to, czy zdecydujesz się na nowoczesny, minimalistyczny design, industrializm czy też styl kolonialny, należy zadbać o to, aby wnętrze było nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Idąca w parze z estetyką ergonomia pozwoli Ci wygodnie korzystać z samodzielnie zaprojektowanego mieszkania przez długie lata.
Właśnie z tego względu warto rozważyć pomoc profesjonalisty. Projektant stworzy razem z Tobą wymarzony projekt, jednocześnie dbając o detale, które łatwo jest przeoczyć komuś, kto nie ma w tym doświadczenia.
Podczas samodzielnego projektowania mieszkania należy skupić się na kilku wyjątkowo istotnych miejscach. Pierwszym z nich jest łazienka, która powinna przede wszystkim charakteryzować się komfortem użytkowania. Oprócz ogólnego charakteru wnętrza weź pod uwagę potrzeby innych domowników, dostępną przestrzeń, oświetlenie, elektrykę i hydraulikę. Zanim wybierzesz rodzaj kafelków, określ czy w środku będzie znajdować się prysznic, wanna, oraz jakiego rodzaju ogrzewanie Cię interesuje: podłogowe, za pomocą grzejnika lub mieszane. W pojedynkę często trudno jest wziąć to wszystko pod uwagę, ale z naszą pomocą zyskasz pewność, że niczego nie pominiesz!
Równie ważna podczas samodzielnego projektowania mieszkania jest kuchnia. To kolejne pomieszczenie, w którym estetyka powinna iść w parze z praktycznym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Zastanów się nad rozmieszczeniem blatów i szafek, oraz dobrym oświetleniem, ale też czy chcesz zrezygnować z drzwi i stworzyć wejście otwarte na resztę domu.
Salon także jest miejscem, które ma określoną funkcję. Wydzielona strefa służąca do relaksu po ciężkim dniu powinna mieć wyraźny charakter. Zajmuje zazwyczaj największą część metrażu i wyznacza styl, który będzie stanowił motyw przewodni reszty pokoi.
Czasami trudno jest zapamiętać wszystkie te zasady podczas samodzielnego projektowania mieszkania. Jeśli masz w głowie swój wymarzony dom, ale trudno Ci jest przenieść tę koncepcję do rzeczywistości, skorzystaj z naszej pomocy. Krok po kroku przeanalizujemy Twoje oczekiwania, przekształcając wizję w plan, aby na końcu wprowadzić go w życie.